How to plan a perfect trip to the Isle of Skye

V tomto druhém díle o Skotsku (první najdete zde) vám ukážu několik nádherných míst z lokality, kam jsem se těšila úplně nejvíc – the Isle of Skye. Jedná se o nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy, na který se ze skotské pevniny pohodlně dostanete přes velký most. Od Fort William, kde jsme byli ubytováni noc před odjezdem na Skye, je to zhruba hodinu a půl cesty autem, z Edinburghu pak zhruba 4-5 hodin. Za sebe musím určitě říct, že Isle of Skye se zařadil mezi nejkrásnější destinace, jaké jsem kdy navštívila. Úchvatný mix zelených kopců, obrovských skalních masivů a malých vesniček s nekonečnými pastvinami na člověka působí, jako kdyby se ocitl v některé ze scenérií z Pána Prstenů. V tomto článku bych se tedy s vámi chtěla podělit o tipy na ty nejhezčí destinace, které na mě během našeho třídenního pobytu na ostrově nejvíc zapůsobily.

This second article about my trip to Scotland will be fully dedicated to the area of the Isle of Skye which I enjoyed the most. It’s the northernmost of the major islands in the Inner Hebrides that is easily accessible from the mainland by a big road bridge. We drove there from Fort William (that place we spent a few nights at) and the journey took like one hour and half (from Edinburgh it’s usually like 4 or 5 hours). In my opinion, the Isle of Skye has the most impressive landscape of Scotland. It’s like a beautiful mixture of green hills, majestic rocky cliffs and tiny villages with never ending pastures. It all reminds of a scenery from some phantasy movie. The aim of this article is to help you to plan your adventure in Skye – below you can find a list of few places you definitely shouldn’t miss.

1.     Eilean Donan Castle

Jednou z prvních lokalit, kterou po přejetí mostu ze skotské pevniny objevíte, je pohádkový hrad Eilean Donan Castle umístěný na stejnojmenném ostrůvku. Kolem hradu se rozkládá kamenité pobřeží, ze kterého si můžete hrad nerušeně prohlédnout a vyfotit. Pokud by vás zajímal také zevnitř, pak se připravte, že budete muset zaplatit vstupné 7 liber (+50 centů). Hrad je navíc v letních měsících otevřen jen do 18h, přičemž poslední návštěvníci jsou přijímáni do 17h. My jsme z důvodu časové úspory nakonec prohlídku přeskočili a pokračovali v cestě (která byla následně stejně přerušena píchnutou pneumatikou :D).

Eilean Donan Castle is probably a first place you will approach after crossing the bridge from the mainland. It’s a beautiful old castle situated on a small island that is connected to the mainland by a footbridge. You can easily take a photo of the castle from the mainland, but it’s also possible to go inside. The entrance costs 7,50 pounds and the castle closes at 18h during summer opening hours. We didn't go inside, since we wanted to continue our journey forward and save some time (unfortunately few minutes later we blew a tyre haha).

2.    The Fairy Pools

Další úžasným místem, které byste určitě neměli vynechat jsou vodopády nazvané Fairy Pools. Jedná se o komplex několika vodopádů, který se nachází u úpatí hor – nádherné výhledy jsou tedy rozhodně zaručeny. Pokud navíc budete mít štěstí na počasí tak, jako jsme měli my, pak máte možnost se v některém z níže položených přírodních bazénků také vykoupat. Od parkoviště vám cesta k vodopádům zabere maximálně 20 minut chůze.

The Fairy Pools are another amazing spot worth visiting. It’s a complex of few small waterfalls situated in a beautiful rocky area – the views are stunning there. These natural pools are actually very popular for swimmers, so if the weather is nice (and you like wild swimming) you shouldn’t forget to take a swimsuit there. :) It's just about a 20-minute walk to the Fairy Pools from the parking lot.

3.    The Old Man of Storr

Pravděpodobně nejproslulejší přírodní zajímavostí je komplex několika obrovských skal pojmenovaný the Old Man of Storr. Na tohle místo jsem se těšila asi úplně nejvíc, proto jsme i pečlivě vybírali čas, kdy se tam vydáme – nakonec jsme se rozhodli dojet ke skalám brzy ráno, abychom se vyhnuli největšímu náporu turistů a zároveň využili zamračené předpovědi počasí. Možná jsem to už zmiňovala v předchozích článcích, ale prakticky nikdy nefotím za slunečného počasí, maximálně při východu a západu slunce. :) V případe the Old Man of Storr tedy bylo jednou z hlavních priorit chytit pěkné svetlo, což se nám nakonec celkem povedlo (můžete vidět níže na fotkách). Co se týče nějakých dalších praktických rad, počítejte, že od parkoviště půjdete poměrně příkrým stoupáním zhruba půl hodiny, než dorazíte k celému komplexu. Ty výhledy jsou ale naprosto fenomenální!

I think almost everyone has already heard about the Old Man of Storr, a complex of weirdly shaped rocks that dominates all the area. Actually I was really excited about visiting this mysterious place, that’s why we decided to go there early in the morning in order to avoid most of the crowds and to get the best light conditions possible (in a matter of taking photos). It was quite cloudy, which I always prefer more than sunny and bright weather (the only exceptions are sunrise and sunset of course :)). One practical advice - if you'd like to catch a sunrise there, you should arrive to the parking lot at least 30 minutes in advance. It takes about 30 minutes to get to the rocks. 

4.     Kilt Rock

Krátkou zastávku na cestě mezi Portree (největší příštavní město na Skye) a Staffinem můžete udělat také u Kilt Rock, což je obrovský skalní masiv formující pobřeží části ostrova. Jméno Kilt si tyto útesy zasloužily údajně díky tomu, že tvarem opravdu připomínají skutečný kilt (tradiční skotskou „sukni“ pro muže). Hned u vyhlídky na nejhezčí část s vodopádem, který teče přímo do moře, máte k dispozici velké parkoviště a také stánek s občerstvením.

You can make a quick stop at the famous Kilt Rock on your way from Portree (the biggest town and port of Skye) to Staffin. It’s a sea cliff that it‘s supposed to resemble a kilt. There is a huge parking lot close to the main viewpoint, so for sure you won’t miss it. When at the viewpoint, you should look north up the coast to see not just the Kilt Rock, but also the Mealt Waterfalls.

5.     Quiraing

Pokud byste rádi uskutečnili delší hike, pak doporučuju navštívit oblast Quiraing. Navigace by vás v tomto případě měla navést přímo až k parkovišti, ze kterého se posléze vychází po stezce na celý okruh. My jsme na stezce opět hodně fotili, protože výhledy, které celá cesta nabízí, jsou naprosto úžasné, proto jsme celý okruh projít nestihli. Náročnost je nicméně poměrně nízká, takže sem můžete vyrazit na výlet klidně s celou rodinou. Pevná obuv a pro jistotu pláštěnka jsou však určitě potřeba. ;)

If you'd like to go on a longer hike, I'd highly recommend you to visit the Quiraing area. Conveniently enough, any GPS will navigate you right to the parking lot, from where you will easily find your way to the beginning of the hiking trail. Unfortunately, we couldn't finish the whole trail, because the views there are absolutely breathtaking and invite you to stay awhile and take pictures. Nonetheless, the trail isn't very tiring or hard, which makes it quite suitable for the trip with the whole family. However, you might need a pair of durable shoes and also a raincoat is most likely to be a good idea.

6. Neist Point Lighthouse

Posledním místem, které jsem si na Skye absolutně zamilovala, je nejvýchodnější výběžek ostrova, na kterém se nachází jeden z nejslavnějších majáků celého Skotska. Lokalita kolem Neist Point Lighthouse připomíná se všemi útesy a skalnatými kopci Faerské ostrovy a navíc je to jedno z míst, kde potkáte volně puštěné ovce. Jak už jsem psala v prvním článku, květen je obdobím, kdy ovce mají mladé, proto jsme u majáku strávili spoustu času obdivováním roztomilých jehňat. :) Maják jinak doporučuji fotit z pravé strany (když stojíte čelem k majáku), odkud budete mít ten nejlepší výhled.

The last place, that I have absolutely fallen in love with on Skye, is the patch of land in the far east of the island, where you can find one of the most famous lighthouses in all of Scotland. The land surrounding the Neist Point Lighthouse, with all the cliffs and rocky hills, almost resembles the landscape of Faroe Islands. It is also one of those regions where you can meet lots of freely grazing sheep. As I've already mentioned in my previous blog post, May is usually the month when sheep give birth to their offsprings, so naturally we've spent a lot of time admiring the cute little lambs around the lighthouse. :) For the best results, I'd advise you to shoot the lighthouse from the right side (when facing the building) - this way you'll get the best view.  

FOOD

Café Lephin

Kromě toho, že jsme na Skye pokračovali především v naší supermarketové stravě, při cestě od Neist Point Lighthouse jsme dokonce objevili naprosto skvělou kavárnu s výborným homemade jídlem a vynikající kávou. Café Lephin se nachází v malé stejnojmenné vesnici a patří mladému páru, který vám s úsměvem naservíruje vynikající domácí polívku s ještě teplým chlebem. Dokonce budete mít možnost se tam připojit také na WiFi, což je na Skye poměrně velká vzácnost. Většina ostrova je totiž úplně bez signálu.

Although we've mostly just eaten supermarket food while on Skye, on our way back from Neist Point Lighthouse, we've happened to cross a lovely little cafe with home-cooked meals and delicious coffee. Café Lephin is situated in a village of the same name and belongs to a young couple that will serve you amazing home-cooked soup with fresh bread right out of the oven. You can even connect to a free Wi-Fi there, which is pretty rare for Skye. Most of the island, as we found out, is completely "off the grid".

ACCOMMODATION

Celý náš pobyt na Skye (celkem 3 noci) jsme strávili v krásném hotelu Raasay, ke kterému sice musíte dojet trajektem z přístavu Sconser (cca 20 minut), odměnou vám je však v pobyt v prostředí úchvatného malého ostrova. Doporučuju si tam vyhradit nějaký čas navíc a ostrov si zkusit projít/projet – celé jeho pobřeží za to skutečně stojí. Zároveň bych doporučila boouknout si v hotelu i snídani, která je tam naprosto fenomenální. Já jsem si každý den dávala vafle s javorovým sirupem a ovocem a musím říct, že to byla jedna z nejlepších snídaní za dlouhou dobu. Pokud tedy hledáte klidné místo v nádherném prostředí a s úžasnými scenériemi, pak je právě Raasay tou správnou volbou.

Our whole stay at Skye (3 nights in total) we spent in a beautiful hotel Raasay. And even though you can only get there by ferry from Sconser (circa 20 minutes), you'd find that the stay at a hotel on a gorgeous little island is completely worth it. I'd highly recommend to check out the island and its coast as well, trust me, you won't be disappointed. Don't miss out on the hotel's breakfast, as it is quite phenomenal and also very recommended by me and my satisfied tummy. :) Each morning I got myself some waffles with maple syrup and fruits and have to admit that it was definitely one of the best breakfasts I had in a while. If you're looking for a peaceful place with gorgeous views and scenery, that look no further, Raasay is your obvious choice. You can check current rates and availability here.

Z the Isle of Skye je to takhle vše, ale pokud by vás zajímalo něco dalšího, určitě můžete napsat zprávu, případně mi tu zanechat komentář. :) Na poslední třetí díl z tohoto skotského deníčku se můžete těšit zase příští týden, tentokrát už z Edinburghu.

So that's all about the Isle of Skye for now, but if you have any more questions feel free to leave a comment here or send me a message. :) Next week, I will publish one more article related to Scotland, this time about Edinburgh. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

How to plan two first days in Scottish Highlands

Poslední dobou moje větší cesty vznikají velkou náhodou. Zpravidla si jednou za čas s někým napíšu na Instagramu, chvilku společně sníme, kam bychom rádi vyrazili, a najednou už bookujeme letenky. Přesně takhle vznikl můj trip do Skotska, který jsme si naplánovaly s mojí dobrou kamarádkou a instagramerkou z Holandska Myléne Cybele. Dlouhou dobu jsme si vzájemně posílaly fotky různých fotografů ze Skotska, až jsme si nakonec usmyslely, že se tam taky vydáme. A stálo to za to. Skotsko je úžasná a v mnoha ohledech poměrně nenápadná země.. ne každý totiž ví, že tam najde naprosto dech beroucí scenérie. Já bych vám teď ráda představila lokace z první části našeho tripu, kterou jsme strávili v oblasti kolem Glencoe a zároveň poskytla pár rad, co se pronájmu auta a ubytování týče. :)

My travelling lately has become a very spontaneous thing. Usually I just start daydreaming about different locations, talking about where to go with some other instagrammer and then all of sudden we just book the flights. That’s how my trip to Scotland started – I was talking about Scotland with my good dutch friend Mylene Cybele and we sent to each other so many photos of the Highlands that we just decided to really buy the tickets. Oh man, what a great idea it was! Scotland is a wonderful country that’s still not as touristy as Iceland for example. If you’re interested in visiting the Highlands, here is a list of few beautiful places we visited during our first two days around Glencoe together with some practical tips. 

1. Glencoe

První krásná oblast spadající do Scottish Highlands, kterou potkáte cestou z Edinburghu, se nachází kolem městečka Glencoe. Najdete tam řadu menších jezer, nádherné zelené kopce a osamocené farmy, jež stojí za chvilku zdržení a pořízení několika fotek. Přála bych vám pěkné počasí, protože západy slunce jsou tam naprosto fenomenální. :) Navíc pokud tuto (a nejen tuto) oblast navštívíte v průběhu května jako my, můžete se těšit na pastviny plné malých jehňátek. Málem jsem se tam celá rozplynula!

Glencoe is probably the first really beautiful area you will reach on your way from Edinburgh (it’s like 3 hours drive). You can find there a few nice lakes, stunning green hills and lonely farms that are definitely worth a photo (or few :)). Moreover, if you visit the Highlands in May like we did you will have a chance to see a lot of sweet cute lambs all around.

2. Glenfinnan Viaduct

Mám mezi čtenáři nějaké fanoušky Harryho Pottera? Jestli ano, pak určitě oceníte právě Glenfinnan Viaduct, který se objevil ve čtyřech potterovských filmech a kde i v reálu můžete vidět (skoro) pravý Hogwart's Express! Vlak tam projíždí každý den mezi 10:30-11:00 a pak později odpoledne mezi 15:00-16:00. My jsme vyrazili hned na ten dopolední čas a na místo dorazili cca v 10:30. Ze zkušenosti doporučuju nechat si minimálně půl hodinu až hodinu rezervu, neboť parkoviště je od viaduktu dost daleko a pokud si chcete vyfotit vlak z výšky, pak musíte ještě vylézt na kopec za viaduktem. Nám se stalo, že ve chvíli, kdy jsme byli ještě pod ním, jsme už slyšeli houkat vlak, který se poměrně rychle blížil.. musím říct, že takhle rychle jsem žádný kopec snad nevyběhla. :) PS: Připravte se, že dalších fotografů tam bude opravdu hodně. I proto je lepší dorazit do Glenfinnan s předstihem, abyste v klidu našli místo na zaparkování.

Any fans of Harry Potter around? I grew up with Harry Potter books and movies, so Glenfinnan Viaduct was an absolute must for me. It appeared in four of the Harry Potter series and nowadays you can even see the (real) Hogwart’s Express there. It passes every day (not sure about weekends though) between 10:30 and 11:00 AM and then in the afternoon between 3 PM and 4 PM. We got there about 10:30 AM, which was already a bit late. I mean – the parking spot is located quite far away from the viaduct (like 15 minutes by walk), so you should get there a bit earlier to have enough time to get to the viaduct and then to climb the hill from which you can take the best shot of the train. We actually managed to take it, but had to run a bit haha. PS: You should expect a huge amount of other photographers there. Thanks to Harry Potter, this place got really famous.

3. Ben Nevis

Ve stejné oblasti jako Glennfinnan Viaduct se nachází také nejvyšší hora Skotska Ben Nevis, na kterou se dá podniknout i poměrně náročný několikahodinový hike. Kvůli nepřízni počasí a omezenému času, který jsme na danou oblast měli, jsme nakonec výšlap nepodnikli, pokud se ale do Skotska vrátím, pak to bude určitě součástí mého dalšího travel plánu. :) Kousek od Ben Nevisu se navíc nachází městečko Fort William, kde můžete přes Airbnb najít celou řadu pěkných ubytování za rozumnou cenu (v přepočtu do 1 000,- na osobu za noc). Nám se povedlo ukořistit dokonce ubytování s výhledem právě přímo na Ben Nevis cca 20 minut od města.

In the same area you can find also the highest mountain of Scotland Ben Nevis. We actually wanted to go for a hike there, but didn’t have enough time to do it (actually the weather conditions weren’t good either). But if I ever go there again, I will definitely include Ben Nevis hike in my next travel plan. :) Anyway I would recommend this location as a nice place to stay. There is one quite big town called Fort William where you can find pretty „cheap“ Airbnb accommodation (about 40 euros per person/night). We were actually lucky, because we found a really cute cabin situated like 20 minutes from the town with a beautiful view over Ben Nevis.

4. Plodda Falls

Nedílnou součástí Scottish Highlands jsou také vodopády, které sice možná nejsou tak obrovské jako třeba na Islandu, mají však rovněž své kouzlo. Řada z nich je totiž ukrytá v lesích jako například právě Plodda Falls. Od parkoviště půjdete cca 20 minut dlouhou procházkou, až dojdete k vyhlídce, která vám skýtá pohled na vodopád pěkně svrchu. Zjistíte, že je ve skutečnosti mnohem vyšší, než to vypadalo na fotkách. :) K vodopádu se dá i sejít po dřevěných schodech a vyfotit ho také zezdola. Pro nejlepší záběr doporučuju přeskákat po kamenech na druhou stranu řeky (chce to trochu trpělivosti, ale skutečně lze nalézt tolik kamenů za sebou, abyste po nich v klidu přešli) a vyfotit si vodopád v celé jeho kráse! Díky Vojtovi (@vikingontherun), který byl na výletě s námi, že řeku přeskákal jako první. Posléze jsem se taky odhodala (jsem totiž jinak příšerně neohrabaná, takže jsem se logicky obávala nechtěné koupele).

Scottish Highlands don’t have just amazing sights, but also impressive waterfalls. One of them is called Ploda Falls, a waterfall hidden in a beautiful forest. You can walk there from a parking spot and after 20 minutes you get to a great view point from where you can observe the waterfall from above. It’s also possible to go downstairs to take a shot of whole waterfall. If you want to take a great photo, I recommend you to cross the river to get the best view possible. :) Thanks to Vojta (@vikingontherun), our travel companion, who found the way how to cross the river without getting wet (which is really something for someone who is as clumsy as I am).

Few practical tips:

1. Transport

Na výletě po Scottish Highlands se neobejdete bez auta, vlak je totiž v UK příšerně drahý a navíc poměrně neflexibilní. Nejekonomičtější a nejpraktičtější řešení je tedy určitě pronájem auta, který vás mimo sezónu vyjde na poměrně slušné peníze. Auto (standardní pětidveřový osobák) jsme měli půjčené na 5 dní a vyšlo nás do 10 000,- i s kompletním pojištěním – a to jsme dokonce jednou píchli. Na osobu tedy každý zaplatil něco přes 3 000,-. V případě pronájmu auta ale doporučuju dávat si pozor ještě na jednu věc – ve většině půjčoven v UK požadují kreditku a debetní karty vůbec nepřijímají (nebo z nich strhávají vysoké částky jako zálohu). My jsme měli štěstí s Europcar, ale určitě je lepší řešení pořídit si předem právě kreditku. Minimálně si tím ušetříte nervy chvíli před odjezdem. :)

Renting a car is the easiest way how to travel around the Highlands (and probably one of the cheapest ones, since trains in UK are terribly expensive and not that flexible). If you rent a car in spring months, which is not the highest season, you can get it for reasonable money. We had a normal standard car for 5 days and paid like 350 pounds in total (all the insurance included and also one flat tyre haha). There is just one problem you should be aware of – they ask for credit cards in most of the rental companies and don’t accept the debit ones. We were lucky with Europcar, but anyway I recommend you to get a proper credit card before visiting Scotland.. it will make your life much easier. :)

2. Driving

S pronájmem auta samozřejmě souvisí také poměrně specifické řízení v rámci UK – všechno je tam naopak. Zatímco u nás se jezdí napravo, Britové mají všechno nalevo. Většina z vás to asi ví a zní to jako banalita, ale několikrát během cesty jsme se přesvědčili, že to opravdu není taková legrace. Důkazem budiž jedna proražená pneumatika a několik velmi „těsných“ setkání s protijedoucími auty. Doporučuji tedy auto opravdu pořídit s pojištěním. V případě, že se cokoliv po cestě přihodí, ihned kontaktujte vaši půjčovnu a oni vám se vším poradí a zamluví nejbližší servis. Zároveň váš řidič by měl být opravdu zkušený – na spoustě míst v Highlands jsou pouze úzké jednoproudové ulice, kde se každou chvíli musíte šikovně vyhýbat protijedoucím autům. Manévrování si tedy ve Skotsku užijete ažaž.

Speaking of cars, it’s no surprise that driving in UK is totally different from the rest of Europe. Meanwhile we drive on the right side, British people drive on the left side. It sounds quite banal, but truth is it can get really complicated. Our flat tyre and few „tough“ moments are a good proof of it. That’s why I highly recommend to get a full insurance for your rented car and if anything happens you should always contact your rental company as soon as possible. They will help you with everything, even book a quick check for you in the nearest service. Moreover, as a driver you should be really skillful – there are many single lane roads in the Highlands, but at least with many passing places, so traffic in opposite directions can pass safely.

3) Food

Scottish Highlands nepatří zrovna mezi oblasti, kde by se to hemžilo vybranými restauracemi a roztomilými kavárničkami. Připravte se tedy na to, že při přejezdu z jedné lokace na druhou dost možná ani žádnou restauraci nepotkáte, nebo bude úplně narvaná turisty a příliš drahá. My jsme se většinu našeho výletu stravovali v supermarketech, kterých je naštěstí všude dostatek. Jen pozor na platby kartou, na většině míst mají limit, kdy musíte zaplatit minimálně 5 liber (někdy i 10), abyste mohli platit kartou.

Don’t expect to find many different restaurants and cute coffee shops in the Highlands. In fact, sometimes you can drive for many miles without seeing any place to get a proper meal (which can feel quite annoying when you’re hungry haha). Or you find a place that is too touristy and expensive. That’s why we ate mostly just food from supermarkets, since there are quite a lot of them. 

4. Accommodation

V rámci oblasti kolem Glencoe doporučuji hledat ubytování přes již zmíněné Airbnb. Je to pravděpodobně nejekonomičtější varianta, kterou můžete ve Skotsku sehnat. :) Pokud byste rádi během dvou dní stihli navštívit výše doporučené lokality, jako jsme to udělali my, pak bude ideální, pokud se ubytujete kolem města Fort William, odkud máte v příjemné dojezdové vzdálenosti jak Glenfinnan Viaduct, tak Ben Nevis či Glencoe. Plodda Falls jsou pak zhruba hodinu a půl cesty.

I always recommend to look for the accommodation in Airbnb – you can find there some pretty cheap offers even for the area of Glencoe. If you liked the places I mentioned above, 2 days will be enough to see them all. You should look for a place to stay around Fort William that is located close to the Glenfinnan Viaduct, Ben Nevis and also Glencoe. Plodda Falls are located a bit further (like 1,5 hours drive). 

Zde končí první část mého travel deníčku ze Skotska. Následující díl vám konkrétněji přiblíží oblast the Isle of Skye, kde jsme strávili nejvíce času, a poslední pak samotný Edinburgh. Takže stay tuned! :)

This is the end of the first part of my travel diary from Scotland. Following article will be about the Isle of Skye where we spent most of the time and the last one about Edinburgh. So stay tuned! :) 

 

 

 

 

 

 

 

5 top instagramable places in Hamburg

Pomalu se z toho stává tradice, již třetí svoje narozeniny jsem strávila v cizině. První byly před dvěma lety v Madridu, kde jsem v té době bydlela, druhé loni ve Slovinsku a třetí tento rok v Hamburku. Upřímně řečeno nejsem vyloženě městský typ, preferuju útěšnost a klid přírody, tohle německé město si mě však získalo. Zaslouží si proto, abych mu na blogu věnovala samostatný článek spolu s několika tipy, kam vyrazit za pěknými fotkami a co určitě nezapomenout navštívit.

I’ve been lucky enough these past few years to create a wonderful personal tradition – three years in a row I celebrated my birthday outside of my country. Two years ago it was in Madrid when I was actually living there, one year ago it was in Slovenia and this year I decided to celebrate it in Hamburg. You already know that I prefer dwelling in the mountains much more than being stressed out in a big busy city, on the other hand there is definitely something special and welcoming about Hamburg. That’s why I decided to prepare another city guide, this time to recommend you some of the most photogenic places you can find around this pretty german city. 

Ještě jedno přiznání, než přejdeme k samotnému textu: Abych pravdu řekla, nejsem úplně nejlepší dovolenková plánovačka. Před odjezdem zpravidla jen vytipuju nejhezčí místa, která by se dala v dané lokaci navštívit a nafotit a pak už jen improvizuju. Každopádně zatím to funguje. :)

My confession before we start: To be honest I’m not a best planner when it comes to travel.. the only thing I do before I go somewhere is looking for beautiful places I would like to visit in that location and take a photo of. And when I get there, I usually just improvise.. but most of the time it actually works out. :)

1. The beach Ovelgönne

Výhodou Hamburku v porovnání s jinými městy je především to, že se nachází u moře. Máte tam tedy možnost vyrazit i na některou z tamních pláží. Moje doporučení je určitě navštívit Ovelgönne, která má jednu z nejhezčích rezidenčních čtvrtí, co v Hamburku uvidíte. Okolí pláže je lemováno krásnými vilovými domky s rozkvetlými zahradami a malými dvorky, přičemž do této oblasti se nejlépe dostanete trajektem z hamburgského přístavu – zastávka metra Landungbrücken. (Pokud si koupíte celodenní jízdenku na dopravu, pak máte trajekt v ceně).

Hamburg actually has one really great advantage – it’s situated by the sea, so you can go to the beach anytime you want. I would recommend you to visit a beach called Ovelgönne, because you can visit one of the most beautiful residential quarters I've ever seen there. Just imagine it – walking on the beach and admiring all the pretty houses with small gardens in bloom and flowers everywhere. If you wonder how to get there, it’s easy - you can take a ferry from the harbour close to the metro station called Landungbrücken. (It’s for free if you buy one-day transport ticket).

2. Walk from the Elbphilharmonie to the Speicherstadt

Krásná procházka vede i od slavné hamburgské filharmonie přes doky až do oblasti s největšími (a pravděpodobně nejhezčími) velkosklady na světě. Speicherstadt je přesně to místo, kde pořídíte nejtypičtější hamburské fotky s impozantními budovami z červených cihel. Všichni, kdo se do Hamburku chystáte, určitě byste tuhle lokaci neměli vynechat. :)

A jeden další tip pro vás: Na návštěvu Elbphilharmonie s největší pravděpodobností zapomeňte – dovnitř se dostanete pouze s platnou vstupenkou na některé z představení, tyto vstupenky jsou však zpravidla vybookovány nejméně s ročním předstihem. Na místě vám dovolí maximálně vylézt na venkovní balkon, odkud je krásně vidět celý přístav.

If you’re a fan of walking then you should definitely go for a walk from the famous Elbphilharmonie to the beautiful Speicherstadt. In fact the Speicherstadt is the largest warehouse district in the world where the buildings are built on water. It’s probably the most typical area of Hamburg, so be sure that you don’t miss it. :)

And one more advice: Unfortunately it’s not possible to enter the Elbphilarmonie and see it from the inside without a proper ticket to some of the concerts there. (And all of them are sold out at least one year in advance.) You can just climb to a balcony from where you have a beautiful view over the harbor.

hamburg_blog4.jpg

3. Hoheluftbrücke

Jedním z mých úplně nejoblíbenějších hamburských míst byl rozhodně most Hoheluftbrücke, který nabízí asi nejhezčí pohled na hamburské kanály. Nachází se navíc cca 10 minut chůze od hlavního náměstí, proto se vyplatí ho do prohlídky města určitě zařadit.

Another great spot where you can take cool photo of Hamburgś canals is a bridge called Hohelufbrücke. It’s located aprox. 10 minutes by walk from the center, so it’s quite easy to get there.. and really worth it.

hamburg_blog4.jpg

4. St. Petrikirche

Rádi byste si Hamburg prohlédli i z výšky? Pak jako nejlepší místo doporučuju kostel Sv. Petri, který je umístěn přímo v centru. Hned kousek od něj se totiž nachází krásná hamburská radnice, která při pohledu z věže kostela vévodí celému panoramatu. :) Jenom se tedy připravte, že je to opravdu zatraceně vysoko – k nejvyššímu bodu věže totiž vede dohromady 500 schodů se zastávkami v jednotlivých podlažích. Navíc vstup na věž se platí, takže si před výšlapem připravte kromě fyzických sil také 3 eura na vstupenku.

Do you want to see Hamburg from above? Then the best spot to do it is probably the church St. Petri located right in the center. Besides, there's the Hamburg's Town Hall just few steps from it, which looks rather spectacular on the panoramic view opening from the top of the church's tower. Just be prepared that you have to climb like 500 stairs to get this beautiful view from the highest point of the tower (oh and yes, pay 3 euros for the entrance. :) But believe me, it’s absolutely worth it.

5. Stade

Pokud plánujete strávit v Hamburku několik dní, určitě si vyhraďte nějaký čas i na výlet do okolí. Zhruba 50 minut jízdy vlakem od města se nachází malé městečko Stade, které vypadá jako kulisy z nějakého pohádkového filmu. Na procházku města vám budou stačit zhruba 2 hodiny, a to stihnete nejen prohlídku všech malebných uliček a pěkného parku, ale i oběd, případně odpolední kávu. Městečko je sice malinké, ale rozhodně stojí za návštěvu. :)

If you plan to spend more than just two days in Hamburg, then you should consider visiting Stade, a small picturesque town located just like 50 minutes by train from the big city. It actually looks like a town extracted from some kind of fairy tale. Two hours are enough for visiting all the beautiful alleys, a small parc and even stopping somewhere for lunch or a cup of coffee. :)

A to samozřejmě není všechno. Součástí mého výletu do Hamburku bylo nejen focení, ale také vysedávání po kavárnách a hledání nejlepších snídaňových spotů. Ale o tom zase až příště v dalším pokračování. :) 

I would say that's all, but actually I have much more things to share with you. I wasn't hunting just visually attractive spots, but also cosy coffee and breakfast places.. To that end, within few days you can expect one more guide for Hamburg, this time food & drinks related. :) 

 

 

 

Best travel tips for Lofoten

Když jsem si na začátku nového roku plánovala cesty pro rok 2017, vůbec by mě nenapadlo, že hned v průběhu března se podívám do jedné z nejvysněnějších destinací, a sice do Norska! Navíc jak se mi opět potvrdilo, spontánní výlety jsou vlastně úplně nejlepší.. a to dokonce s lidmi, které jste předtím nikdy neviděli (za to bych teď dala ruku do ohně.)) Můj norský trip na Lofoty totiž vznikl úplnou náhodou, když jsme se se třemi dalšími fotografkami a influencerkami na Instagramu dohodly, že společně vyrazíme za dobrodružstvím. Rozhodně jedno z nejlepších rozhodnutí tohoto roku. 

When I started making travel plans for 2017 I didn't really know that one of my biggest travel dreams would become true in just two months and a half. Yeah, I went to the Lofoten Islands in Norway already in March! All the trip was very spontaneous.. One day I was simply invited to join 3 other girls from Instagram (Marti, Lisa and Silvia) for their trip to Lofoten. Of course I didn't hesitate any single minute, even though we never met each other before. To be honest, traveling with "strangers" slightly becomes one of my favourite activities, since we had so much fun together. 

A teď to nejdůležitější - co bych vám chtěla po mém výletu za polární kruh vlastně sdělit? V tomto článku najdete několik tipů na skvělé fotospoty, relativně přijatelné (hlavně tedy mimo hlavní sezónu) ubytování, rady ohledně cesty a pronajmutí auta i několik zajímavostí, které mě na naší polární cestě zaujaly a příjemně či nepříjemně překvapily.

And now the most important thing - what is this article actually about? I put together a list of few very photogenic places that shouldn't be missed and also wrote down some advices regarding the accommodation, transport etc. And if you want to know something more about my personal thoughts on Lofoten just scroll down to the bottom of this article. :) 

Where to go for iconic Lofoten photos? 
Lofoty se začínají profilovat jako jedna z nejvyhledávanějšídch evropských destinací, na čemž mají největší zásluhu, troufám si říci, právě sociální sítě. Všichni velmi dobře známe (především z Instagramu) ikonické pohledy na dřevěné červené chaloupky obklopené majestátními horskými štíty.. (viz výše).

There's no doubt that Lofoten has become one of the most attractive European destinations, especially for photographers and of course instagramers. Almost everyone has already seen that typical photo of cute red cabins surrounded by majestic mountains. Yeah, you can see it above.

Lofoty ale nejsou jen o červených dřevěných boudách. Ostrovy nabízí tolik krásných výhledů, že po cestě autem máte každých 5 minut chuť zastavit a nafotit právě objevené scenérie. Dát dohromady několik nejlepších spotů byl proto nadlidský úkol, tady je ale máte - několik tipů na místa, kde lze pořídit skvělé fotky.

But there is much more to see in Lofoten. You can just take some random road and you will always get to a perfect place with absolutely stunning view. Actually our trip was all about driving somewhere and stopping every 10 kilometres to take some shots. That's why it was very hard for me to choose just few spots I could share here, but yeah, below you can find some of my favourite Lofoten locations. 

1. Hamnoy/Reine
Hamnoy je pravděpodobně nejproslulejší lofotská lokalita, nejlepší výhled na ikonické červené domky najdete totiž právě zde. Hned při příjezdu do této lokality přijedete k velkému mostu, z něhož jsou pořízeny všechny následující snímky. V Hamnoy jsme zůstaly celkem 3 noci, proto se mi podařilo nafotit jedno a to samé místo za zcela odlišných klimatických podmínek. Na tom si můžete snadno představit, jak rychle se počasí na Lofotech mění. 

Hamnoy is probably the most famous Lofoten spot - it's the place where you can get that famous "red cabin" photo. When you approach this little village you come across a pretty long bridge that offers the best view over all the red wooden huts in Hamnoy. We spent there 3 nights, so I had many chances to take a photo of this epic view in many different conditions. It prooves very well how often the weather changes in these islands, don't you think? 

2. Ramberg beach
Tato velmi rozlehlá pláž s přilehlou vesnicí byla jednou z mála lokalit, na které na nás vykouklo sluníčko a “obšťastňovalo” nás svou přítomností (nic proti slunci nemám, ale při focení - a k tomu ještě při focení na sněhu - je ostré slunce to poslední, co opravdu chcete.)). Každopádně lokalita je to skvělá, takže pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučuju se na chvilku zastavit.

This pretty wide beach was one of the few spots where we actually experienced Lofoten sun. (I have to admit that I didn't really appreciate it, since I always prefer to take photos in moody weather conditions when the light is much softer). Nevertheless this spot is really beautiful, so if you pass by I recommend you to stop and go for a walk on the beach. 

3. Nusfjord
Další místo, které se nám podařilo navštívit za slunečného počasí (než za dalších 30 minut přišla sněhová bouře), byl roztomilý Nusfjord. Jedná se o jednu z nejstarších rybářských vesnicí, která je (nepřekvapivě) plná dalších červených dřevěných domečků a  nachází se v zálivu mezi vysokými horami s úžasným výhledem na širé moře. Obrňte se proti rybímu zápachu a tuto pohádkovou vesničku určitě nevynechejte! :)

Tiny Nusjord was another place we managed to see all sunny and warm (before another snow storm came in). It's actually the oldest fishing village (surprisingly) full of red wooden huts that is situated in a bay with a gorgeous view all over the sea. This place is really worth visiting despite the omnipresent bad fish smell and fish heads hanging all around. 

4. Haukland & Utakleiv beach
Pokud byste rádi nafotili pěkný západ slunce, pak tyto dvě pláže představují rozhodně jedny z nejlepších lokací, kam se za pozdními slunečními paprsky vydat. Dávám je tu dohromady, protože se nacházejí hned vedle sebe.. z jedné na druhou se dostanete buď autem (tunelem dlouhým cca 2 km), případně pěšky kolem dokola celého útesu (cca 20 minut). My jsme tyto dvě pláže navštívily dokonce dvakrát, západ slunce se nám však ukázal pouze jednou a asi jen na 3 minuty.

Would you like to take photos of beautiful Lofoten sunset? Then these two beaches are probably the best spots (I mean with easy access) where you can go to chase some late sunlight. They're actually situated next to each other - there's the two kilometre long tunnel connecting them both. Or you can go by foot from one beach to the other which takes approx. 20-30 minutes. Actually we went to Utakleiv and Haukland twice, but could enjoy just a three-minute-long sunset.. weren't really lucky when it came to the weather. 

5. Unstadt Surf Beach
Lofoty jsou velkým lákadlem nejen pro fotografy, ale mimo jiné také surfaře. Ano, i v -2 stupních a sněhové vánici můžete v ledové vodě spatřit několik odvážlivců, kteří se pokouší zkrotit divoké arktické vlny. Nejvyhlášenější surfařskou pláží je pak právě Unstadt, kde zcela určitě vždy narazíte na několik surfařů.. a to za skoro jakýchkoliv podmínek. (klobouček!)

Lofoten are very attractive not just for photographers, but also for surfers! Yeah, those people who want to catch a wave despite the misery of the ice-cold waters of Norway really exist! Probably the world-famous beach for artic surfing is called Unstadt - there's always a very high chance that you happen to see some artic surfers there. 

6. Ballstadt easy hike
Ballstadt je jedno z větších přístavních městeček, která můžete na Lofotech navštívit. Je to nejen skvělá lokace jak na kayaking (který jsme si rychle rozmyslely, když nám náš hostitel v Ballstadtu vyprávěl o tom, jaké to je cvaknout se na širém moři), tak na celkem příjemný hiking. Když vyjedete kousek za město (doporučuji zeptat se místních na přesnou lokalitu), budete mít možnost vylézt na jednu z přilehlých hor a vyfotit si celé rybářské město i se zálivem pěkně svrchu. Statečně jsme se na vyhlídku vydaly už v 5 ráno, abychom využily případný východ slunce.. ten se však nedostavil. Místo ranních slunečních paprsků nás v polovině cesty zahnala sněhová bouře - ale výhled za to stál i tak. :) (níže)

Ballstadt is actually much calmer area than for example Hamnoy or Reine, but not boring at all. In fact you can do many different activities there like kayaking (yeah, we wanted to do it as well before our host told us that we should be REALLY experienced.. open sea can be quite dangerous) or quite nice hiking. It's actually possible to do some hiking around the town. In this case I really recommend you to ask locals - they will tell you where to go exactly and which view is the best one. One morning we attempted to climb one ridge, but we could make it just half way. Another snow storm striked again! 

Best Lofoten Accomodation
Pokud se plánujete na Lofotech zdržet, určitě doporučuji ubytovat se na více různých místech, abyste mohli pohodlně prozkoumat jednotlivé oblasti. Tak jsme to udělaly i my.. tři noci jsme strávily v oblasti kousek od přístaviště, kam jsme první večer přijely (Hamnøy), a tři další noci v již zmíněném Ballstadtu. Must have je určitě apartmán, který bude mít k dispozici i kuchyni - to vám v Norsku ušetří spoustu peněz. Přece jen je rozdíl kupovat balík těstovin za cca 80 CZK a platit večeři v hodnotě cca 900 CZK. :)

If you plan to spend more than 5 days in Lofoten I really recommend you to look for more than just one accommodation. It would allow you to easily explore more areas of the islands. In our case, we spent three first nights in Hamnøy, since it's closer to the ferry station, and the next three nights in the area of Ballstadt. You should also look for accommodation with a kitchen, because it will save you a lot of money. I mean, it's better to buy pasta in a supermarket for like 3 or 4 euros than paying much mooore expensive dinner, isn't it? :)

1. Eliassen Rorbuer
To je ultimátní dream place - jedná se totiž o ubytování přímo v těch ikonických červených boudičkách v Hamnøy, o nichž jsem tu už několikrát mluvila. :) Krb sice nečekejte, jinak se vám ale dostane veškerého komfortu. Chatky mají jak oddělené ložnice, tak útulný obývák s kuchyní a příjemnou koupelnou. Z okna se vám navíc nabízí výhled na monumentální Reinebringen s ostatními přilehlými vrcholky. Co víc si přát? 
Pokud by vás zajímaly aktuální ceny ubytování, určitě mrkněte sem

This is a real dream place, because you actually stay in one of those cute red cabins everybody takes a photo of in Hamnøy. We had two bedrooms there, a cosy living room with a kitchen and more importantly a gorgeous (mountain) view from the window! Do you actually need anything else? :) (You can check current prices here).

2. Hattvika Lodge
Tohle je můj osobní favorit, a to nejen proto, že jsme tři noci strávily v dvoupatrovém krásném světlém apartmánu, ale především díky úžasně milým majitelům, kteří nám vyšli ve všech ohledech vstříc a poskytli cenné rady z pohledu místních. Hattvika Lodge se nachází v Ballstadtu, tedy v severnější části Lofot, odkud to máte kousek na výše zmiňované pláže Haukland, Utakleiv a Unstadt. V rámci ubytování je k dispozici také sauna, kterou se určitě nebojte využít!
Více o tomto ubytování i s volnými termíny a cenami najdete zde.

Oh how I loved that place. It was a bit more modern than our first accommodation, yet still very beautiful and welcoming. Beside that, the owners are just sooo nice! They gave us a lot of tips on where to go and told us some curiosities about Lofoten, about its weather and so on. If I ever go back to the Lofoten islands (actually I plan it in summer) I will definitely visit them again. Their Hattvika Lodge is situated in Ballstadt from where you have an easy access to those beautiful beaches I already mentioned above (Utakleiv, Haukland and even Unstadt). You can find more about this great accommodation here

(A ještě jeden secret tip: V Norsku se dá poměrně snadno provozovat také couchsurfing. V tomto případě tedy mluvím především o větších norských městech, nikoliv Lofotech. Po příletu do severně položeného města Bodø, odkud vyjíždí trajekt směrem na Lofoty, jsme s Marťou strávily noc u skvělého staršího páru, který nás mile přivítal ve svém úchvatném domě s obrovským výhledem na moře a celé Bodø. A to zcela zadarmo právě přes couchsurfing! Pokud se tedy chystáte do Norska, určitě taky zkuste štěstí. ;))

(And one more secret tip: In Norway it's also pretty easy to do couchsurfing, especially in bigger cities. We spent with Marti one night in northern city Bodø before we took a ferry to Lofoten the day after. One amazing married couple welcomed us in their stunning house with huge windows, a beautiful balcony and even more beautiful view over whole bay. And all this for free! If you ever go to Norway try to couchsurf there for sure. ;))

The best transport options
Pokud cestujete z Prahy, pak nejrychlejší (a pravděpodobně nejlacinější) možnost, jak se dostat co nejblíž k Lofotům, je koupit letenku do Bodø s přestupem v Oslu. Z Bodø se pak dostanete snadno trajektem přímo až na Lofoty. Cesta trvá zhruba 4 hodiny a pro jednu osobu vychází na cca 1000 CZK. (Slabším žaludkům doporučuji vzít si před cestou kinedryl!)
Nejideálnějším dopravním prostředkem v rámci Lofot je pak samozřejmě auto, které si lze pronajmout už v Bodø a posléze přepravit trajektem spolu s vámi. Je to dokonce i levnější varianta, pronájem auta v Bodø totiž začíná v sezóně na zhruba 1 300 CZK na den, zatímco na Lofotech je to ještě o několik set víc.

If you travel from Prague then the fastest way (and maybe the cheapest one) how to get to Lofoten is to firstly book a flight to Bodø (with one transfer in Oslo). After that you can take a direct ferry from Bodø to Lofoten - the journey takes around 4 hours and costs like 30 euros per person. Before getting to the islands you should also rent a car. You can do it in Bodø as well, since it's a bit cheaper than renting a car in Lofoten (approx. 50 euros per day versus 80 euros per day).

A na závěr už zbývá zmínit jen několik zajímavých postřehů, které jsem během naší cesty na Lofoty načerpala. 

As a conclusion, I would like to mention few curiosities that surprised me a bit during our Lofoten trip. 

1) Buďte připraveni na všudypřítomný rybí zápach. Rybolov je jedním z hlavních zdrojů příjmů i potravy, proto můžete počítat s tím, že ulovených ryb uvidíte na ostrově opravdu spoustu. Místní je často suší na velkých dřevěných trámech, kterých je po celých ostrovech velká spousta. (Ale nebojte, na zápach si poměrně rychle zvyknete.. a po návratu domů vám bude skoro i chybět!)

1) Prepare yourself for the omnipresent fish smell.. but don't worry, you'll get used to it pretty quickly. Fishing is one of the most important sources of income in Lofoten, so there are like tons of fish (fish heads more specifically) everywhere. The curious thing is that I kind of missed it when I got back home - even though it sounds really weird.

2) Nic jako předpověď počasí na Lofotech neexistuje. Situace, kdy vám mobil ukazuje vydatný sníh, zatímco za okny se na vás směje slunce, jsou víc než běžnou praxí. Jediná rada proto zní - buďte vždy připraveni! I ta největší sněhová bouře občas na chvílí poleví a dopřeje vám fotograficky přívětivější světlo.. ;)

2) Nothing like weather forecast really exists in Lofoten. Your weather app usually says something, meanwhile the situation outside is completely different - that's absolutely normal there. My only advice is that you should be always ready to go outside in case the weather gets better. Trust me, waiting for the best moment is sometimes really worth it. 

3) A poslední věcí, na kterou byste měli být na Lofotech připraveni, jsou vsudypřítomní fotografové. Musím říct, že i když jsme tam byly prakticky mimo sezónu, stejně jsme skoro na všech lokacích "zakopávaly" o spoustu dalších fotografů.. čím dál tím víc se Lofoty stávají další turistickou atrakcí, stejně jako k tomu došlo v případě Islandu či Faerských ostrovů.

3) And one more thing you should be prepared for - you will probably meet a lot of other photographers during your Lofoten trip. Even though I wasn't there during the high season, still there were tons of photographers everywhere. Another proof that Lofoten is becoming one of the most popular touristic attractions, together with Iceland and the Faroe Islands.

(Many thanks go once again to Visit Northern Norway and Hattvika Lodge for helping us during our awesome Lofoten trip!) 

 

 

 

 

Small Stockholm city guide

Jak jsem jiz avizovala na mnohých setkáních s práteli a také na svých sociálních sítích, moje cestovatelské plány jsou letos orientovány predevsím na sever (a cástecne také na západ). Duvod je jednoduchý, po více jak rocním pobytu v Madridu a cestování po Spanelsku me zacaly lákat spís chladné oblasti, vysoké hory, sníh a klidnejsí skandinávská kultura. Proto se jednou z prvních destinací pro tento rok stal práve Stockholm.. hory tam sice nenajdete (v nasem prípade ani sníh), zato geniální skandinávský design, inspirativní lidi na ulicích a zdvorilou rezervovanost tamních obyvatel rozhodne ano!

As I’ve already mentioned, my travel plans for this year lead to the north (and also to the west). The thing is that I spent more than one year living in the south – in Madrid –, so I got to know southern Europe pretty well. It seems quite natural that now I feel much more attracted by snowy landscapes, impressive mountains and cold scandinavian culture. That’s why Stockholm was one of my first destinations for this year.. okay, there are no mountains at all, but if you love scandinavian design and fashion as much as I do, then it’s the best place you can go!

Krome toho, ze miluju prírodu, jsem také velká kavárenská povalecka a milovnice designu. Z tohoto duvodu byly pro me jedním z nejvetsích lákadel práve stockholmské kavárny a obchody s designovým oblecením. Za ty ctyri dny se mi jich podarilo navstívit celkem dost (coz je i vzhledem k astronomickým svédským cenám vcelku obdivuhodné), takze bych vám nyní chtela dát pár tipu, co byste určite nemeli minout, pokud se taky chystáte do svédské metropole a jste natolik velcí milovníci kávy, ze vám nebude líto si za vase oblíbené cappuccino trochu priplatit. :) Prípadne za nový kousek do vašeho satníku.

Beside my endless passion for nature I also enjoy resting in cosy coffee shops or hustling small alternative shops with design stuff and fashion. Here we are – another reason why to go to Stockholm! In just 4 days I managed to visit many different places, among others also some cafés, bistros and (mostly seconhand) shops, despite of very high swedish prices (especially if you compare it to the Czech Republic). So if you look for some coffee or shopping inspiration in Stockholm, the list below is made just for you! :)

1. Rosendals Trädgård

Naprostou jednickou na mém seznamu je rozhodne kavárna s názvem Rosendals Trädgård, která má skvelý koncept (predevsím pro milovníky vseho zeleného!). Jedná se totiz o kavárnu vybudovanou v rámci prestaveného skleníku, kde vás krome kávy potesí i velká nabídka ruzných dobrot – od vynikajících kolácu az po pestré oblozené chleby s rukolou, avokádem, humusem a dalsími trendy zálezitostmi. :) (A nebojte se, ze by vám ve skleníku bylo vedro, mají to kompletne prestavené i s odvetrávacím zarízením.)

In Stockholm there is one hidden gem for those of you that love plants, rustic wooden style and natural stuff in general. Rosendals Trädgård has a super cute café that is built in a real greenhouse. You can get pretty nice coffee there and also absolutely delicious cakes and sandwiches filled with all those trendy ingredients (wild rocket, avocado, hummus etc.). And don’t worry, there’s no unbearable heat typical for normal greenhouses. :)

2. Kaffeverket

Jakozto vegetariánka, problémy s jídlem resím na cestách pomerne casto. Ve Stockholmu je ale nastestí dostatek alternativních kávarno-bister, kde se spokojene nají i lidé s temi nejdivnejsími dietami. Na obrovské mísy salátu s nejruznejsími vegan i neveganskými ingrediencemi vzpomínám jeste ted. Urcite doporucuji zajít si na dobrý obed, prípadne brunch do Kaffeverket. Mozná si jen budete muset pockat na místo, tento podnik má totiz opravdu skvelou povest.

Being a vegetarian can get quite complicated, especially while traveling. Fortunately, there is a big variety of places and bistros in Stockholm where you can find plates for (almost) any type of diet. One of them is also Kaffeverket. I keep dreaming about their huge vegan salad bowl full of organic and green stuff I love so much.

kaffeverket.jpg

3. Tous Les Jours

Dalsím skvelým místem, které rozhodne stojí za navstívení, at uz na snídani nebo brunch, je kavárna s názvem Tous Les Jours. Trocha Francie uprostred Stockholmu? :) To zase úplne ne.. v kavárne mají totiz klasické svédské dobroty, napr. vynikající skoricové sneky ci proslulý dezert zvaný semla (coz je mekký bochánek naplnený neskutecným mnozstvím slehacky). Pokud jste slehackový fandové, pak je to urcite správná volba.

Another great spot where you can get a nice breakfast or brunch is a pretty modern café called Tous Les Jours. You may wonder if it has something to do with France. Actually not really, they offer classical swedish treats like freshly baked cinnamon buns or typical dessert known as semla (it’s like a small bun slightly over-filled with almond paste and whipped cream). If you’re a fan of cream then it’s definitely something for you! 

4. Judits Secondhand

Jak uz to v prípade výletů do velkých mest bývá, poslední den jsme vyrazily s kamarádkou nakupovat. Jestlize vás baví design a móda, pak je Stockholm tím správným místem, které navstívit. Jednou z nasich prvních zastávek byl secondhand Judits, kde najdete spoustu vcelku drahých designových znacek za prijatelné ceny. Spíse vintage výloha navíc na první pohled dost klame, uvnitr si totiz prijdou na své i milovníci minimalistické módy a jednoduchých strihu.

It wouldn’t be a proper „big city trip“ without going shopping together with my friend. Moreover, if you really like fashion and design Stockholm is a right place to visit. One of the best shops I would like to mention here was a seconhand called Judits. From the outside it looks rather like a vintage fashion store, but you can find a lot of minimalistic treasures inside. Highly recommended! 

5. Grandpa store

A to nejlepsí nakonec – ten nejzajimevejsi obchod je pravdepodobne Grandpa store a po Stockholmu jich najdete hned nekolik. Pomerne vysoké ceny jsou vykompenzovány skutecne kvalitními a originálními kousky od lokálních i mezinárodních designeru a zajímavých znacek. Krome oblecení tam najdete navíc také bytové doplnky, super knihy, casopisy typu Kinfolk, Cereal a spoustu dalsích skvelých vecí. Interiér je navíc úzasne fotogenický.

I saved the best for last – probably the best shop you can find in Stockholm is a Grandpa store (actually there are few of them around the city). Prices there are pretty high, on the other hand all the stuff in the store is definitely worth it. You can find there really cool design clothes from many different local and international brands, home decor stuff, interesting books, famous magazines like Kinfolk, Cereal etc. And one more bonus – the interior is absolutely photogenic.

Zde muj mini travel guide do Stockholmu koncí a uz jen doufám, ze vám v budoucnu poslouzí. Pokud byste vsak meli jakékoliv dotazy, urcite neváhejte napsat, prípadne komentovat. :) 

This is the end for now. I hope this article will serve you in case you plan to visit Stockholm in the future. If you have any question don't hesitate to ask me additionally. :)

 

One weekend in Austria

Many times I realised it's an advantage to live in the heart of Europe, since we have access to many beautiful countries from here. One of my favourite "neighbour" destinations is definitely Austria.. actually we visit it with my friends quite often. Just in 5 hours you can reach truly beautiful mountain resort with a lot of photogenic places. In this blogpost I would like to mention few of them alongside with some tips to possibly inspire you for your weekend trip. :) 

The last time I visited Austria was in the middle of January together with a group of friends from Instagram. We went there for a road trip to visit some of our favourites yet already discovered places.. and actually it was so much different to see all those destinations we know covered with a big amount of snow. To be honest, I'm not a winter person (actually I kind of hate moody, grey and cold winter in Prague), but it definitely feels different to be in the mountains with all of that snow around.

Our road trip took 3 days (we left Prague on Thursday at night and got back on Sunday in the evening) and we managed to visit more than 3 different areas despite quite bad weather conditions. Yeah, it was snowing more than we expected and we didn't have proper car gear with us. Still we made it to most of the destinations we had on our list.

Famous Traunsee was one of the first ones. If you go to Austria this place is a must.. and not just because of this iconic water castle, but also because of all the beautiful mountains around. I just wish we had better weather and light conditions there to make our photos look better. Unfortunately if the morning is too grey, that's what you get. :) 

Another beautiful and very famous Instagram spot is Maria Gern located close to the boarder of Germany and Austria. It's actually a small village with a pretty church (yeah, again), where you can enjoy another impressive panoramic view of the mountains around. I must admit that it truly looks like a fairytale scene, especially now in winter. 

Of course we couldn't leave this part of Austria (close to Salzburg) without visiting (once again) amazing Hallstatt. However, on the way there there's actually one hidden gem that shouldn't be missed either. Gosausee - a mountain lake situated near the village Gosau (what a surprise!) - offers one of the best views, since it's all surrounded by majestic mountain peaks. 

The last destination of our short trip was, as I already said, Hallstatt. I'm pretty sure that almost everyone has already heard something about it. It's that kind of place all the tourists in the world want to visit.. and yeah, you will meet tons of them there. People with cameras trying to take as many photos as they can, families having some kind of vacation there and huge groups of excited tourists. If you go there with intention to take great photos it's always better to get there early in the morning - then you probably avoid most of the crowds. :)

Also, people quite often ask me where to find accommodation in Hallstatt or where to go for lunch, coffee or something like that. That's always very hard to respond for me. I usually prefer to stay some place other than Hallstatt, since everything is very expensive there. I would recommend to look for something close to Gosau (as I mentioned above), because it takes like 20 minutes to get there from Hallstatt. When it comes to food, it's also pretty difficult, because there are many hotels or touristic restaurants where you pay quite a lot for an average meal. When we were there with my friends we tried one pizza bar that didn't look so bad, on the other hand, we paid like 10 euros for one frozen pizza. ;) I can't really recommend it either..

Anyway, beside the expensive food and accommodation, Hallstatt is totally worth visiting both in winter and summer. I was lucky enough to see it this year all covered with snow; it was like a dream that came true. Enjoy the rest of my photos and if you want to know something more you can text me anytime. :)

austria (1 of 1)-27.jpg

New year, new challenges

Lately I spend maybe too much time talking to Artiom (my BF) about all the things I want to change in my life. I always thought that the possibilities were endless and I could focus on more things at the same time. But the truth is that the more things I do and try to focus on, the more tired I feel. I think the time when I should finally settle just on one thing is coming.. or maybe already has come. I know that it will bring some hard decisions and inevitable changes in my (mostly career) life.. that's for sure and frankly the possibility of making a wrong decision scares the hell out of me. On the other hand, nobody said it would be easy to get what you really want. 

Maybe you ask yourself what's the purpose of this article and whether my words have something to do with the photo series bellow. My point is actually quite clear. This photo session from last Sunday was one of those moments that reminded me how much I enjoy taking photos, interacting with models that believe in my work and planning some other photoshoots. My goal for this year is to capture as many raw and emotional moments as I can. I'm getting more involved in wedding business, starting to collaborate with few great brands and planning some exciting trips in next months. Life can be good if you do what you love. :)

That's all for today. I hope you'll enjoy my photos with beautiful Tereza (you can find this whole collection in my galleries).

72 hours in Amsterdam

Many people know that I love mountains and nature more than anything else. However sometimes it’s a welcome change to travel to some city instead and enjoy bit of „comfort“ in cozy cafés, galleries and tiny design shops. That’s why I decided to go to Amsterdam with my good friend to finally see its iconic canals and ginger bread houses in person. Yeah, we spent all three days wandering around the city centre, sipping coffee, eating cakes and spending (maybe) too much money on postcards, notebooks with pretty binding, planters and some other rather useless thingies.

Well, that’s not the point of this article. Actually I would like to share with you some of the best places we visited during our stay in this lovely city. There is never enough of Amsterdam guides, right? :)

EAT BREAKFAST

We arrived to Amsterdam late at night, so naturally our first concern was where to have breakfast the next day. The thing is that breakfast is my favorite meal of the day and I always enjoy visiting new coffee places just to try something new from their breakfast/brunch menu. And obviously traveling is the best occasion to visit all the trendy cafés people from Instagram and Pinterest recommend.

One of those "instagramable" places was our first stop called Corner Bakery. We went there on Saturday morning which is always quite risky in trendy places like that - apparently everyone from the neighbourhood wanted to have a delicious Saturday brunch in a cool cafeteria. However waiting for a table was worth it.. the café is vegetarian/vegan friendly, so it's not a problem to order crispy granola with fruit and smoothie without wilk. For those who prefer bigger breakfasts, they serve also different types of sandwiches, omelettes, scrumbled eggs etc. :)

Another highly recommended place is Bar Spek. White walls, clean design, good coffee and delicious food - that's why I consider this café one of the best ones in Amsterdam. Try their chia seeds pancakes with blueberry and honey or if you're really hungry, then pick up breakfast of champs that contains overnight oats, huevos rancheros (yaaay, a bit of Spain!), avocado, granola with blueberries and smoothie called green monster.

Amsterdam-1+2.jpg

DRINK COFFEE

There's never enough of good coffee. :) I'm very spoilt in this sense, since there are many good coffee spots here in Prague with specialty coffee prepared by experienced baristas. However, we were lucky enough to find a place like that also in Amsterdam (my gratitude goes to Instagram again). So if you enjoy great coffee, make sure to visit Loki - a trendy hipster place with great baristas, cool magazines to read and the most photogenic table you can imagine.

SHOP DESIGN

Amsterdam is (quite surprisingly - no offense) a city where you can find a lot of great design shops full of both local and internetional brands. If you're fan of independent designer work, conscious brands and slow fashion, then I have two tips right for you. :)

The Gather Shop offers not just fairtrade fashion, but also handmade accessories, jewellery and homeware from small studios. In short, everything looks absolutely gorgeous in this store.

Sukha Amsterdam is probably the most famous designer studio in Amsterdam. Everything they sell (soft wollen scarves, cardigans, leather bags, blankets, jewellery etc.) is made of natural materials and of course fairtrade. I really recommend to visit this shop even though you don't want to spend much money. The interior is simply perfect.

SHOP PLANTS

When visiting Amsterdam you definitely shouldn't miss Wildernis - probably the most famous gardenshop in Europe (at least according to my own Instagram surveillance :)). The curious thing is that you don't have to be necessarily a fan of plants and you would still want to go there and take a picture of its beautiful interior. And another benefit - they serve coffee!

So that's it - a few top places I really enjoyed in Amsterdam. I would love to hear from you which one you like/want to visit the most. Feel free to leave a comment or ask me anything you want.

xoxo

 

Cafés not to be missed in Iceland

There are many romantic ideals linked to Iceland - actually people visit this island mainly because of its wild and practically untouched nature. Sleeping in a tent, driving on endless roads, exploring the beauty of this incredible land - this is how the real icelandic adventure should look like, right? However, Iceland has become one of the most famous touristic destinations which means that many "must see" places are full of people, souvenir shops and a way too expensive restaurants. In fact, this was the thing that didn't match my previous expectations. On the other side, there are still some (not so overcrowded) places you can visit, and also few nice spots where you can get pretty good coffee and delicious cakes for reasonable prices. Below, you can find a list of few highly recommended coffee shops that you can find along the way around Iceland.

1. Skyrgerdin Café & Bistro

This café was our first coffee stop after whole day of driving around the region of Keflavík and exploring locations nearby. Skyrgerdin café is situated in a small city (actually all icelandic cities - including Reykjavik - are pretty small) called Hveragerði. Reasonably priced coffee, huge cakes and long-desired Wi-Fi - that's what you can find there.

2. Café Laut in Akureyri

Akureyri is the second largest urban area after the capital area of Reykjavík and it's situated in north-east Iceland. Of course you can find many great spots to get a cup of coffee there (come on, it's the second biggest city in Iceland!), but the real (very photogenic) gem is hidden in the botanical garden, out of the city centre. Probably you couldn't find a better example of unbeatable Scandinavian style and design. And, most importantly, they serve very good food. I would recommend you to try their soup and salad bar.. the whole menu includes a big plate of soup, a bowl of salad and delicious icelandic bread.

3. Simbahollin café in Pingeyri

The further you head along the coast towards the western fjords, the fewer people and villages you are likely to see. Hovewer, even in the middle of nowhere you can find a cool hipster place that is run by nice young people. A hot cup of coffee and homemade waffles with whipped cream is a very welcome change in this deserted region. You shouldn't miss it!

4. Litlibaer in the western fjords

Have you ever dreamt of opening a cosy café together with someone you love? If so, you should definitely visit a cute place called Litlibaer which can be also found along the endless coast of western fjords. It looks like a fairy tale cabin in which an old married couple serve breakfasts for tired travellers. The combo of hot waffles and cup of coffee or tea is exactly what you need in the cold morning. P.s.: they have a gorgeous and very friendly dog!

5. Kaffi Kyrrð in Borgarnes

Before we get to Reykjavík, I would like to mention one more coffee shop we found during our last days in Iceland. Kaffi Kyrrð, half a café/half a flower shop, is one of those places you want to move in and stay there forever (okay, I'm exaggerating now, but it's definitely a place worth visiting!). It feels like being in the living room of owner's house. Highly recommended for ambience, coffee and delicious homemade carrot cake!

6. Reykjavík Roasters

The absolute highlight of the capital is arguably a coffee place known as Reykjavík Roasters thanks to the combination of skillful baristas, top-notch coffee and great interior. Inside, you just sit down and enjoy your flat white (it was my first flat white since I landed in Iceland!) while listening to some great indie band. We had to wait for a table when we got there, but it was absolutely worth it!

7. Bakery&Co

The last place I would like to recommend here is not a coffee shop but an artisan bakery situated very close to Reykjavík Roasters (in fact, one street over). Beside the finest bread, you can buy their excellent cinnamon rolls there. Make sure you get them warm, since they taste even better then. P.s.: there is one more thing special about this place: you can watch the baking process right there in the store.

I hope this guide will help you to find the best cosy place right for you along your journey in Iceland. Feel free to tell me your opinion, share the article or ask me any question you have. .)

What happens when you say 'yes'...

My very good friends and bloggers Pol and Bárb from TIDETURNED recently got engaged during their trip around incredible Iceland. (It's hard to imagine better place to get engaged, right?). And I was very lucky to do the shooting of their engagment session when they got back to the Czech Republic in a beautiful location called Srbsko near Prague.
Here is the list of all the great people that took part in the organization of this photoshoot:
production by YES&YES, flowers by Mat Flowers, sweets by PunkRockCakes, ring by 27JEWELRY, dress by Denisa Dovala, make-up by Martina Knížová, hair by Míra Kozák.