Best travel tips for Lofoten

Když jsem si na začátku nového roku plánovala cesty pro rok 2017, vůbec by mě nenapadlo, že hned v průběhu března se podívám do jedné z nejvysněnějších destinací, a sice do Norska! Navíc jak se mi opět potvrdilo, spontánní výlety jsou vlastně úplně nejlepší.. a to dokonce s lidmi, které jste předtím nikdy neviděli (za to bych teď dala ruku do ohně.)) Můj norský trip na Lofoty totiž vznikl úplnou náhodou, když jsme se se třemi dalšími fotografkami a influencerkami na Instagramu dohodly, že společně vyrazíme za dobrodružstvím. Rozhodně jedno z nejlepších rozhodnutí tohoto roku. 

When I started making travel plans for 2017 I didn't really know that one of my biggest travel dreams would become true in just two months and a half. Yeah, I went to the Lofoten Islands in Norway already in March! All the trip was very spontaneous.. One day I was simply invited to join 3 other girls from Instagram (Marti, Lisa and Silvia) for their trip to Lofoten. Of course I didn't hesitate any single minute, even though we never met each other before. To be honest, traveling with "strangers" slightly becomes one of my favourite activities, since we had so much fun together. 

A teď to nejdůležitější - co bych vám chtěla po mém výletu za polární kruh vlastně sdělit? V tomto článku najdete několik tipů na skvělé fotospoty, relativně přijatelné (hlavně tedy mimo hlavní sezónu) ubytování, rady ohledně cesty a pronajmutí auta i několik zajímavostí, které mě na naší polární cestě zaujaly a příjemně či nepříjemně překvapily.

And now the most important thing - what is this article actually about? I put together a list of few very photogenic places that shouldn't be missed and also wrote down some advices regarding the accommodation, transport etc. And if you want to know something more about my personal thoughts on Lofoten just scroll down to the bottom of this article. :) 

Where to go for iconic Lofoten photos? 
Lofoty se začínají profilovat jako jedna z nejvyhledávanějšídch evropských destinací, na čemž mají největší zásluhu, troufám si říci, právě sociální sítě. Všichni velmi dobře známe (především z Instagramu) ikonické pohledy na dřevěné červené chaloupky obklopené majestátními horskými štíty.. (viz výše).

There's no doubt that Lofoten has become one of the most attractive European destinations, especially for photographers and of course instagramers. Almost everyone has already seen that typical photo of cute red cabins surrounded by majestic mountains. Yeah, you can see it above.

Lofoty ale nejsou jen o červených dřevěných boudách. Ostrovy nabízí tolik krásných výhledů, že po cestě autem máte každých 5 minut chuť zastavit a nafotit právě objevené scenérie. Dát dohromady několik nejlepších spotů byl proto nadlidský úkol, tady je ale máte - několik tipů na místa, kde lze pořídit skvělé fotky.

But there is much more to see in Lofoten. You can just take some random road and you will always get to a perfect place with absolutely stunning view. Actually our trip was all about driving somewhere and stopping every 10 kilometres to take some shots. That's why it was very hard for me to choose just few spots I could share here, but yeah, below you can find some of my favourite Lofoten locations. 

1. Hamnoy/Reine
Hamnoy je pravděpodobně nejproslulejší lofotská lokalita, nejlepší výhled na ikonické červené domky najdete totiž právě zde. Hned při příjezdu do této lokality přijedete k velkému mostu, z něhož jsou pořízeny všechny následující snímky. V Hamnoy jsme zůstaly celkem 3 noci, proto se mi podařilo nafotit jedno a to samé místo za zcela odlišných klimatických podmínek. Na tom si můžete snadno představit, jak rychle se počasí na Lofotech mění. 

Hamnoy is probably the most famous Lofoten spot - it's the place where you can get that famous "red cabin" photo. When you approach this little village you come across a pretty long bridge that offers the best view over all the red wooden huts in Hamnoy. We spent there 3 nights, so I had many chances to take a photo of this epic view in many different conditions. It prooves very well how often the weather changes in these islands, don't you think? 

2. Ramberg beach
Tato velmi rozlehlá pláž s přilehlou vesnicí byla jednou z mála lokalit, na které na nás vykouklo sluníčko a “obšťastňovalo” nás svou přítomností (nic proti slunci nemám, ale při focení - a k tomu ještě při focení na sněhu - je ostré slunce to poslední, co opravdu chcete.)). Každopádně lokalita je to skvělá, takže pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučuju se na chvilku zastavit.

This pretty wide beach was one of the few spots where we actually experienced Lofoten sun. (I have to admit that I didn't really appreciate it, since I always prefer to take photos in moody weather conditions when the light is much softer). Nevertheless this spot is really beautiful, so if you pass by I recommend you to stop and go for a walk on the beach. 

3. Nusfjord
Další místo, které se nám podařilo navštívit za slunečného počasí (než za dalších 30 minut přišla sněhová bouře), byl roztomilý Nusfjord. Jedná se o jednu z nejstarších rybářských vesnicí, která je (nepřekvapivě) plná dalších červených dřevěných domečků a  nachází se v zálivu mezi vysokými horami s úžasným výhledem na širé moře. Obrňte se proti rybímu zápachu a tuto pohádkovou vesničku určitě nevynechejte! :)

Tiny Nusjord was another place we managed to see all sunny and warm (before another snow storm came in). It's actually the oldest fishing village (surprisingly) full of red wooden huts that is situated in a bay with a gorgeous view all over the sea. This place is really worth visiting despite the omnipresent bad fish smell and fish heads hanging all around. 

4. Haukland & Utakleiv beach
Pokud byste rádi nafotili pěkný západ slunce, pak tyto dvě pláže představují rozhodně jedny z nejlepších lokací, kam se za pozdními slunečními paprsky vydat. Dávám je tu dohromady, protože se nacházejí hned vedle sebe.. z jedné na druhou se dostanete buď autem (tunelem dlouhým cca 2 km), případně pěšky kolem dokola celého útesu (cca 20 minut). My jsme tyto dvě pláže navštívily dokonce dvakrát, západ slunce se nám však ukázal pouze jednou a asi jen na 3 minuty.

Would you like to take photos of beautiful Lofoten sunset? Then these two beaches are probably the best spots (I mean with easy access) where you can go to chase some late sunlight. They're actually situated next to each other - there's the two kilometre long tunnel connecting them both. Or you can go by foot from one beach to the other which takes approx. 20-30 minutes. Actually we went to Utakleiv and Haukland twice, but could enjoy just a three-minute-long sunset.. weren't really lucky when it came to the weather. 

5. Unstadt Surf Beach
Lofoty jsou velkým lákadlem nejen pro fotografy, ale mimo jiné také surfaře. Ano, i v -2 stupních a sněhové vánici můžete v ledové vodě spatřit několik odvážlivců, kteří se pokouší zkrotit divoké arktické vlny. Nejvyhlášenější surfařskou pláží je pak právě Unstadt, kde zcela určitě vždy narazíte na několik surfařů.. a to za skoro jakýchkoliv podmínek. (klobouček!)

Lofoten are very attractive not just for photographers, but also for surfers! Yeah, those people who want to catch a wave despite the misery of the ice-cold waters of Norway really exist! Probably the world-famous beach for artic surfing is called Unstadt - there's always a very high chance that you happen to see some artic surfers there. 

6. Ballstadt easy hike
Ballstadt je jedno z větších přístavních městeček, která můžete na Lofotech navštívit. Je to nejen skvělá lokace jak na kayaking (který jsme si rychle rozmyslely, když nám náš hostitel v Ballstadtu vyprávěl o tom, jaké to je cvaknout se na širém moři), tak na celkem příjemný hiking. Když vyjedete kousek za město (doporučuji zeptat se místních na přesnou lokalitu), budete mít možnost vylézt na jednu z přilehlých hor a vyfotit si celé rybářské město i se zálivem pěkně svrchu. Statečně jsme se na vyhlídku vydaly už v 5 ráno, abychom využily případný východ slunce.. ten se však nedostavil. Místo ranních slunečních paprsků nás v polovině cesty zahnala sněhová bouře - ale výhled za to stál i tak. :) (níže)

Ballstadt is actually much calmer area than for example Hamnoy or Reine, but not boring at all. In fact you can do many different activities there like kayaking (yeah, we wanted to do it as well before our host told us that we should be REALLY experienced.. open sea can be quite dangerous) or quite nice hiking. It's actually possible to do some hiking around the town. In this case I really recommend you to ask locals - they will tell you where to go exactly and which view is the best one. One morning we attempted to climb one ridge, but we could make it just half way. Another snow storm striked again! 

Best Lofoten Accomodation
Pokud se plánujete na Lofotech zdržet, určitě doporučuji ubytovat se na více různých místech, abyste mohli pohodlně prozkoumat jednotlivé oblasti. Tak jsme to udělaly i my.. tři noci jsme strávily v oblasti kousek od přístaviště, kam jsme první večer přijely (Hamnøy), a tři další noci v již zmíněném Ballstadtu. Must have je určitě apartmán, který bude mít k dispozici i kuchyni - to vám v Norsku ušetří spoustu peněz. Přece jen je rozdíl kupovat balík těstovin za cca 80 CZK a platit večeři v hodnotě cca 900 CZK. :)

If you plan to spend more than 5 days in Lofoten I really recommend you to look for more than just one accommodation. It would allow you to easily explore more areas of the islands. In our case, we spent three first nights in Hamnøy, since it's closer to the ferry station, and the next three nights in the area of Ballstadt. You should also look for accommodation with a kitchen, because it will save you a lot of money. I mean, it's better to buy pasta in a supermarket for like 3 or 4 euros than paying much mooore expensive dinner, isn't it? :)

1. Eliassen Rorbuer
To je ultimátní dream place - jedná se totiž o ubytování přímo v těch ikonických červených boudičkách v Hamnøy, o nichž jsem tu už několikrát mluvila. :) Krb sice nečekejte, jinak se vám ale dostane veškerého komfortu. Chatky mají jak oddělené ložnice, tak útulný obývák s kuchyní a příjemnou koupelnou. Z okna se vám navíc nabízí výhled na monumentální Reinebringen s ostatními přilehlými vrcholky. Co víc si přát? 
Pokud by vás zajímaly aktuální ceny ubytování, určitě mrkněte sem

This is a real dream place, because you actually stay in one of those cute red cabins everybody takes a photo of in Hamnøy. We had two bedrooms there, a cosy living room with a kitchen and more importantly a gorgeous (mountain) view from the window! Do you actually need anything else? :) (You can check current prices here).

2. Hattvika Lodge
Tohle je můj osobní favorit, a to nejen proto, že jsme tři noci strávily v dvoupatrovém krásném světlém apartmánu, ale především díky úžasně milým majitelům, kteří nám vyšli ve všech ohledech vstříc a poskytli cenné rady z pohledu místních. Hattvika Lodge se nachází v Ballstadtu, tedy v severnější části Lofot, odkud to máte kousek na výše zmiňované pláže Haukland, Utakleiv a Unstadt. V rámci ubytování je k dispozici také sauna, kterou se určitě nebojte využít!
Více o tomto ubytování i s volnými termíny a cenami najdete zde.

Oh how I loved that place. It was a bit more modern than our first accommodation, yet still very beautiful and welcoming. Beside that, the owners are just sooo nice! They gave us a lot of tips on where to go and told us some curiosities about Lofoten, about its weather and so on. If I ever go back to the Lofoten islands (actually I plan it in summer) I will definitely visit them again. Their Hattvika Lodge is situated in Ballstadt from where you have an easy access to those beautiful beaches I already mentioned above (Utakleiv, Haukland and even Unstadt). You can find more about this great accommodation here

(A ještě jeden secret tip: V Norsku se dá poměrně snadno provozovat také couchsurfing. V tomto případě tedy mluvím především o větších norských městech, nikoliv Lofotech. Po příletu do severně položeného města Bodø, odkud vyjíždí trajekt směrem na Lofoty, jsme s Marťou strávily noc u skvělého staršího páru, který nás mile přivítal ve svém úchvatném domě s obrovským výhledem na moře a celé Bodø. A to zcela zadarmo právě přes couchsurfing! Pokud se tedy chystáte do Norska, určitě taky zkuste štěstí. ;))

(And one more secret tip: In Norway it's also pretty easy to do couchsurfing, especially in bigger cities. We spent with Marti one night in northern city Bodø before we took a ferry to Lofoten the day after. One amazing married couple welcomed us in their stunning house with huge windows, a beautiful balcony and even more beautiful view over whole bay. And all this for free! If you ever go to Norway try to couchsurf there for sure. ;))

The best transport options
Pokud cestujete z Prahy, pak nejrychlejší (a pravděpodobně nejlacinější) možnost, jak se dostat co nejblíž k Lofotům, je koupit letenku do Bodø s přestupem v Oslu. Z Bodø se pak dostanete snadno trajektem přímo až na Lofoty. Cesta trvá zhruba 4 hodiny a pro jednu osobu vychází na cca 1000 CZK. (Slabším žaludkům doporučuji vzít si před cestou kinedryl!)
Nejideálnějším dopravním prostředkem v rámci Lofot je pak samozřejmě auto, které si lze pronajmout už v Bodø a posléze přepravit trajektem spolu s vámi. Je to dokonce i levnější varianta, pronájem auta v Bodø totiž začíná v sezóně na zhruba 1 300 CZK na den, zatímco na Lofotech je to ještě o několik set víc.

If you travel from Prague then the fastest way (and maybe the cheapest one) how to get to Lofoten is to firstly book a flight to Bodø (with one transfer in Oslo). After that you can take a direct ferry from Bodø to Lofoten - the journey takes around 4 hours and costs like 30 euros per person. Before getting to the islands you should also rent a car. You can do it in Bodø as well, since it's a bit cheaper than renting a car in Lofoten (approx. 50 euros per day versus 80 euros per day).

A na závěr už zbývá zmínit jen několik zajímavých postřehů, které jsem během naší cesty na Lofoty načerpala. 

As a conclusion, I would like to mention few curiosities that surprised me a bit during our Lofoten trip. 

1) Buďte připraveni na všudypřítomný rybí zápach. Rybolov je jedním z hlavních zdrojů příjmů i potravy, proto můžete počítat s tím, že ulovených ryb uvidíte na ostrově opravdu spoustu. Místní je často suší na velkých dřevěných trámech, kterých je po celých ostrovech velká spousta. (Ale nebojte, na zápach si poměrně rychle zvyknete.. a po návratu domů vám bude skoro i chybět!)

1) Prepare yourself for the omnipresent fish smell.. but don't worry, you'll get used to it pretty quickly. Fishing is one of the most important sources of income in Lofoten, so there are like tons of fish (fish heads more specifically) everywhere. The curious thing is that I kind of missed it when I got back home - even though it sounds really weird.

2) Nic jako předpověď počasí na Lofotech neexistuje. Situace, kdy vám mobil ukazuje vydatný sníh, zatímco za okny se na vás směje slunce, jsou víc než běžnou praxí. Jediná rada proto zní - buďte vždy připraveni! I ta největší sněhová bouře občas na chvílí poleví a dopřeje vám fotograficky přívětivější světlo.. ;)

2) Nothing like weather forecast really exists in Lofoten. Your weather app usually says something, meanwhile the situation outside is completely different - that's absolutely normal there. My only advice is that you should be always ready to go outside in case the weather gets better. Trust me, waiting for the best moment is sometimes really worth it. 

3) A poslední věcí, na kterou byste měli být na Lofotech připraveni, jsou vsudypřítomní fotografové. Musím říct, že i když jsme tam byly prakticky mimo sezónu, stejně jsme skoro na všech lokacích "zakopávaly" o spoustu dalších fotografů.. čím dál tím víc se Lofoty stávají další turistickou atrakcí, stejně jako k tomu došlo v případě Islandu či Faerských ostrovů.

3) And one more thing you should be prepared for - you will probably meet a lot of other photographers during your Lofoten trip. Even though I wasn't there during the high season, still there were tons of photographers everywhere. Another proof that Lofoten is becoming one of the most popular touristic attractions, together with Iceland and the Faroe Islands.

(Many thanks go once again to Visit Northern Norway and Hattvika Lodge for helping us during our awesome Lofoten trip!)